26 marca 2017

Ciekawe miejsca i wydarzenia w Wadowicach

W Małopolsce znajduje się niezaprzeczalnie wiele ciekawych miejscowości. Mowa tu nie tylko o tych uzdrowiskowych, jak np. Krynica-Zdrój [otwórz➩100latnicea.pl], ale także o miejscowościach, które szczycą się wspaniałymi zabytkami lub na tle innych wyróżniają się czymś wyjątkowym. Takie właśnie są Wadowice.

Położone w województwie małopolskim niewielkie miasto zasłynęło przede wszystkim dzięki postaci Jana Pawła II, który urodził i wychowywał się właśnie w Wadowicach. Papież nie wstydził się swojej rodzinnej miejscowości i często o niej wspominał, dzięki czemu stała się popularna w kraju i za granicą. To właśnie te powiązania sprawiły, że Wadowice stały się miejscem licznie odwiedzanym przez turystów.

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, Wadowice skrywają liczne atrakcje będące gratką dla turystów o różnych gustach. Niezależnie od oczekiwań, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Wszystkich tych, których interesuje sztuka, architektura i religia zaciekawią obiekty związane z historią miasta. W Wadowicach warty obejrzenia jest przede wszystkim dom rodzinny Ojca Świętego [otwórz➩domjp2.pl] – muzeum o tej nazwie mieści się na ulicy Kościelnej 7, w kamienicy, której sercem jest trzypokojowe mieszkanie rodziny Wojtyłów. Tuż obok znajduje się bazylika, w której Karol Wojtyła został ochrzczony i przyjmował I Komunię Świętą. Na jego cześć plac bazyliki nazwano imieniem Jana Pawła II. Przed bazyliką wystawiono także jego pomnik. Kościół św. Pawła Apostoła również związany jest z postacią papieża i powstał w ramach wdzięczności Bogu za wybranie go na głowę Kościoła i za cudowne ocalenie go od zamachu na Placu Świętego Piotra.

Miłośnicy wydarzeń kulturalnych także znajdą coś dla siebie w tym mieście – corocznie, w dzień urodzin Karola Wojtyły odbywają się tu Dni Wadowic, podczas których mają miejsce liczne koncerty i atrakcje, a kremówki wadowickie stają się dla wszystkich jeszcze smaczniejsze, niż w zwykły dzień. Wycieczka do Wadowic może przybrać także formę bardziej aktywną. Można stąd wyruszyć na szlaki turystyczne po Beskidzie Małym i podróżować śladami Jana Pawła II – niegdyś wielkiego miłośnika gór i pieszych wędrówek.

Rozwój turystyczny Wadowic to zasługa przede wszystkim szanowanego i słynnego na cały kraj Karola Wojtyły. Zwiedzający chętnie zatrzymują się tutaj, aby zobaczyć sławetne, rodzinne miasto polskiego papieża. Natłok turystów spowodował konieczność rozbudowy miasta pod kątem podróżujących. Dzięki temu dostępne są tu dla nich różne atrakcje, imprezy oraz noclegi [otwórz➩meteor-turystyka.pl]. Wadowice dają możliwość spokojnego zwiedzania miasta i spędzenia w nim dłuższego czasu, dzięki temu, że okoliczna baza noclegowa jest coraz lepiej zorganizowana i dopasowana do potrzeb turystów.

Weinhold Bez kategorii

2 thoughts on “Ciekawe miejsca i wydarzenia w Wadowicach”

  1. yupi

    Nie jestem zbyt religijną osobą, więc chyba w Wadowicach nic ciekawego dla siebie nie znajdę…

  2. Aniela

    Yupi – dla samych kremówek w Wadowicach i spokojnej atmosfery miasteczka warto tam znaleźć nocleg 😀 no i blisko Kraków – a tam już każdy znajdzie coś dla siebie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>