11 listopada 2016

Duszniki Zdrój – magiczna fontanna

Jedną z licznych atrakcji w miejscowości Duszniki Zdrój jest kolorowa fontanna. Znajduje się w parku zdrojowym, a wieczorem zmienia się w piękne kolorowe widowisko. Ciekawostką jest, iż podświetlają ją kolorowe reflektory, jednak należy pamiętać, że pokazy te organizuje się jedynie w soboty oraz niedziele podczas trwania tak zwanego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego. Warto więc przejrzeć całą bazę noclegową i przejrzeć wszystkie noclegi w Dusznikach (baza Meteor) aby skorzystać z najlepszej opcji.

Fryderyk Chopin to bez wątpienia najsławniejszy kuracjusz na obszarach Dusznik Zdrój. W tamtych czasach szesnastoletni kompozytor przybył do tegoż uzdrowiska 3 sierpnia 1826 roku. Zaznacza się, iż z dzisiejszego punktu widzenia Chopinowi bardzo służył górski klimat. Plotki donoszą, iż zadurzył się on w przepięknej Czeszce. Ciekawostką jest, iż wraz z matką i siostrami pozostał w tym miejscu ponad miesiąc. Zaznacza się, że w tamtym okresie podstawą kuracji były między innymi kąpiele, picie wód mineralnych, jak i również wchłanianie hektolitrów serwatki.

Park Zdrojowy w Dusznikach Zdroju jest bez wątpienia atrakcją tegoż uroczego kurortu. Poza tym często odbywają się tu liczne koncerty umilające pobyt kuracjuszy oraz turystów. Zajmuje powierzchnię 5,4 hektara. Jest to park lipowo-bukowo-kasztanowy, który ozdobiony jest przez liczne dywany kwiatowe. Roślinność parku jest bardzo urozmaicona, rośną tu zarówno gatunki rodzime jaki aklimatyzowane. Na terenie obiektu występują okazy objęte ochroną pod postacią pomników przyrody. Ciekawostką parku jest ogród fenologiczny, podzielony na cztery „pory roku” ze względu na czas kwitnienia roślin. Całość otoczona jest kompleksami leśnymi o charakterze parkowym, stanowią one korzystna izolacje od części miejskiej.

Pijalnia Wód Mineralnych została zbudowana w XIX w. i przyciąga kuracjuszy swoją bogatą ofertą leczniczych wód minaralnych Pieniawa Chopina, Jan Kazimierz, Zdrój Zimny i Agata. Obok Pijalni wód znajduje się źródełko wody mineralnej „Pieniawa Chopina” o temperaturze 18 st.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>