27 października 2016

Kudowa-Zdrój – miejsce warte odwiedzenia

W 1580 roku odkryto tam właściwości lecznicze wód mineralnych, a w XVIII wieku miejscowość ta była znanym uzdrowiskiem w Europie. Wiecie o jakiej miejscowości mowa? Kudowa-Zdrój (https://pl-pl.facebook.com/Kudowa.Zdroj/), dzięki swej unikalności i wodom mineralnym zyskała miano pierwszego uzdrowiska sercowego na Wschodzie. Ogromny rozwój Kudowy nastąpił jednak dopiero w XIX wieku, a przyczyniało się do tego odkrycie nowych źródeł mineralnych. Należy pamiętać, że ta urokliwa miejscowość nie zawsze należała do Polski. Powiem więcej, dopiero po II wojnie światowej została do Polski przyłączona. Wcześniej miejscowość ta była niemieckim miasteczkiem we władaniu Albrechta von Wallensteina, który był pierwszym właścicielem uzdrowiska. W 1850 roku niejaki pan Duflos dokonał analizy chemicznej wód mineralnych, co wykazało, że posiadają właściwości lecznicze. Mają one dużą zawartość kationów wapniowych i sodowych oraz anionów wodorowęglanowych. Ponadto występują w nich rzadko spotykane w innych wodach mikroelementy w postaci fluorków. Generalnie wody te cechuje bardzo duża mineralizacja ponad 400mg/dm3 podczas gdy przeciętne wody mineralne jakie spotykamy w sklepie mają najczęściej mineralizację na poziomie 800mg/dm3.

Dzięki połączeniu kolejowemu na początku XX wieku z Kłodzkiem miejscowość ta zaczęła się bardzo szybko rozwijać. Już wtedy zaczęły powstawać tu pierwsze pensjonaty. Dziś hoteli, pensjonatów oraz sanatoriów oferujących noclegi w Kudowie-Zdroju jest bardzo dużo (zapoznaj się z ofertą -> ). Niewątpliwie do jej ogromnego rozwoju przyczynił się fakt, iż ominęły ją działania wojenne.

Pod koniec XVIII wieku źródło z którego wypływały wody lecznicze obmurowano i dało to podstawy do dzisiejszego Parku Zdrojowego. Od momentu odkrycia przez pana Duflosa, że wody w Kudowie mają właściwości lecznicze obserwujemy ciągły wzrost liczby kuracjuszy i wczasowiczów. Ogłoszenie Kudowy jako uzdrowiska zalecanego dla osób z chorobami serca spowodowało, że szybko zaczęli przyjeżdżać tu niemieccy kuracjusze. W ten sposób dziś Polskie miasto, kiedyś było pierwszym uzdrowiskiem kardiologicznym w Niemczech.

One thought on “Kudowa-Zdrój – miejsce warte odwiedzenia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>