6 stycznia 2017

Miasto w otoczeniu jezior – Konin

Konin administracyjnie przynależy do województwa wielkopolskiego, a szukać go należy na wschód od Poznania. Miasto położone jest w Dolinie Konińskiej nad rzeką Wartą. W okolicy wielu jezior. W jego obrębie natrafić można na liczne zabytki oraz atrakcje. Warto spędzić trochę czasu na poznaniu historii miasta, która zaczyna się już w wieku XIII, kiedy to na przemian rozwijało się i zostawało zniszczone, a to przez klęski żywiołowe, takie jak pożary i epidemie, a to przez walki zbrojne.

To co zostało do czasów dzisiejszych to: najstarszy w Polsce, bo pochodzący z XII wieku słup drogowy wykonany z piaskowca, wyznaczający połowę drogi z Kruszwicy do Kalisza, klasycystyczny, dwukondygnacyjny ratusz wzniesiony na przełomie XVIII i XIX wieku (pierwszy wielokrotnie odbudowywany, znajdujący się w centrum rynku zbudowano w XIII wieku, ostatecznie jednak nie przetrwał licznych bitew i pożarów), dworek Zofii Urbanowskiej (publicystka, pisarka)  w sercu starówki, kościół farny pw. św. Bartłomieja, który łączy w sobie kilka stylów architektonicznych, gotycki kościół św. Andrzeja Apostoła, XIX-wieczna synagoga, usytuowany na skarpie klasztor o.o. reformatorów oraz liczne kamienice i kościoły.

Wizyta w mieście nie byłaby pełna, gdyby turysta nie wstąpił do Muzeum Okręgowego, które znajduje się w gotyckim zamku. Poza zabytkowymi murami w Koninie podziwiać można pomniki przyrody, a są nimi: mieszczące się w Parku Chopina dwa dęby szypułkowe, na Osiedlu Legionów głaz narzutowy, narzutowo-granitowy głaz na cmentarzu komunalnym, głaz Olbrzym Anielewski, a także rozłożysta stara grusza przy ulicy Kamiennej. Wyjątkowości temu regionowi nadaje fakt, iż w okolicy znajdują się jeziora, a poprzez kanał Warta-Gopło miasto posiada połączenie żeglowne z Wisłą. W związku z tym jest to idealny teren do uprawiania sportów wodnych.Unikatową atrakcją na skalę europejską jest Park Makiet Mikroskala, w którym znajdują się makiety o tematyce filmowej, historycznej i przyrodniczej.

Do Konina warto przyjechać także, by pozwiedzać okolicę na rowerach. Sprzyja temu świetnie rozwinięta sieć ścieżek rowerowych. W mieście odbywają się liczne wydarzenia kulturalno-artystyczne, takie jak cykliczne festiwale muzyczne, konkursy filmowe czy derby kabaretowe. By móc poznać Konin i jego atrakcje trzeba zapoznać się z bazą noclegową [meteor-turystyka.pl/noclegi,konin,0.html]. W ofercie są między innymi hotele, hostele, zajazdy, ośrodki wypoczynkowe czy schroniska. Informacje o nich można znaleźć poprzez wpisywanie frazy 'noclegi Konin'.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>