8 września 2016

Mrzeżyno – historia i atrakcje

Mrzeżyno już od czasów średniowiecza było mocno związane z Trzebiatowem. Spełniało funkcję jego portu rybackiego i handlowego. W XIX wieku zaczęła się także turystyczno-uzdrowiskowa historia osady, ponieważ w 1906 powstał tutaj pierwszy Dom Zdrojowy. W ciągu kilkudziesięciu lat, Mrzeżyno stało się niezwykle popularne wśród turystów i tak jest do dzisiaj.

Miejscowość często określa się jako spokojny ośrodek rozwoju turystyki rodzinnej. Można znaleźć liczne atrakcje oraz różnorakie warianty miejsc do spania. Istnieje około 40 obiektów, które zapewniają noclegi.

Mrzeżyno jeszcze kilka lat temu posiadało dwa kąpieliska, „Wschód” i „Zachód”. Od 2014 roku działa jedynie to wschodnie, które może się pochwalić otrzymaniem certyfikatu Błękitnej Flagi. Oznacza on, że jest to jedno z najczystszych kąpielisk na polskim wybrzeżu. Poza tym koniecznie powinniśmy wybrać się na spacer do tutejszego portu morskiego. Jedną z jego atrakcji są falochrony. To port głównie rybacki. Są w nim organizowane rejsy po Morzu Bałtyckim. Można skorzystać z przepłynięcia się statkiem pasażerskim, specjalistyczną łodzią typu RIB lub jachtem albo wybrania się na wycieczkę po tutejszej rzece Redze. Znajdzie się również coś dla zapalonych wędkarzy – można wędkować w morzu lub w pobliskim jeziorze Resko Przymorskie.

Jeśli interesujemy się historią, powinniśmy koniecznie zobaczyć pomnik Zaślubin Polski z morzem. Powstał on na pamiątkę patriotycznego aktu, jaki wydarzył się w Mrzeżynie po przyłączeniu miejscowości do Polski w 1945 roku. Akt ten miał na celu uczczenie odzyskania przez nasz kraj dostępu do Morza Bałtyckiego. Ciekawym obiektem jest również neoromański kościół, który wybudowano w 1912 roku.

Dla chcących poczuć przypływ adrenaliny, doskonałym pomysłem będzie wybranie się na spływ kajakowy rzeką z Trzebiatowa. Dla aktywnych w o wiele spokojniejszy sposób, można pójść lub pojechać rowerem na wycieczkę po okolicznych lasach – głównie borach bażynowych – lasach sosnowych, rosnących na glebie powstałej z wydmowego piasku.

W sezonie letnim organizuje się wiele imprez specjalnie dla turystów. Większość tego typu wydarzeń jest związana z nadmorskim położeniem i odbywa się w porcie lub na plaży. Przez Mrzeżyno przechodzą również dwa szlaki turystyczne: Szlak Wokół Bałtyku oraz Szlak Nadmorski imienia Czesława Piskorskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>