27 stycznia 2017

Pojezierze Kujawskie – najmniej znane, najbardziej atrakcyjne

Prosta recepta na wyjazd nad jeziora? Kierunek – Mazury. Właśnie w ten sposób myśli ponad trzy czwarte osób, które swoje wakacje postanawiają spędzić na najpopularniejszym pojezierzu w Polsce. Dla pozostałych dwudziestu pięciu procent turystów, alternatywą jest wyjazd do miejsc, gdzie panuje cisza, spokój i brak tłumów – a takim miejscem jest Pojezierze Kujawskie. Mało znane, rzadko odwiedzane, ale dzięki temu posiadające wciąż klimat nienaruszonej przyrody i spokojnej okolicy.

Naturalny wypoczynek

Pojezierze Kujawskie to ponad dziesięć dużych jezior oraz kilkanaście mniejszych zbiorników wodnych, nad którymi również w okresie wakacyjnym prowadzona jest turystyka rekreacyjna. Turyści doceniają na pierwszym miejscu to, co jest w tym regionie najpiękniejszego: czyste, przejrzyste jeziora, doskonale nadające się zarówno do kąpieli, pływania, jak i wędkowania. To właśnie wędkarze stanowią najliczniejszą grupę osób wynajmujących noclegi na Pojezierzu Kujawskim (Kujawy), ponieważ tutejsze zbiorniki należą do jednych z najbardziej zarybionych w całej Polsce. Sprzyja temu przede wszystkim klimat regionu – duże tereny rolne z minimalnym zalesieniem i liczne hodowle rybne prowadzone na terenie pojezierza. Z tego powodu jednak Kujawy kojarzone są głównie z atrakcjami dla wędkarzy, rzadziej natomiast z rozrywką kierowaną do innych turystów, co oczywiście nie oznacza, że brakuje tu miejsc, w których świetnie będą się bawić także osoby niezwiązane z wędkarstwem. Do dyspozycji turystów pozostaje kilka większych ośrodków miejskich na czele z Gostyninem, jednak niewątpliwie największe skupisko rozrywek spotkać można nad tutejszymi jeziorami.

Baza wodna i noclegowa

Baza noclegowa Pojezierza Kujawskiego w większości składa się z prywatnych kwater oraz domków do wynajęcia; tylko nad większymi jeziorami takimi jak Jezioro Głuszyńskie (jezioro) oraz nieco mniejsze Jezioro Pątnowskie, spotkać można nowoczesne ośrodki wypoczynkowe z pensjonatami i hotelami. Atrakcyjność wypoczynku na pojezierzu podnoszona jest przez wspomnianą wcześniej czystość tutejszych jezior oraz brak dużego ruchu turystycznego. Najczęstszymi gośćmi tych okolic są więc osoby, które na wakacjach szukają spokojnego wypoczynku i okazji do kąpieli lub pływania w bezpiecznych i czystych jeziorach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>