29 października 2016

Wakacje w Okunince – atrakcje i noclegi

Okuninka to niewielka wieś w województwie lubelskim, licząca około czterystu mieszkańców. Swoją popularność miejscowość zawdzięcza przede wszystkim położeniu nad jeziorem Białym, mającym I klasę czystości. Ponadto wokół wioski znajdują się także inne mniejsze zbiorniki wodne: Lipiec, Święte, Rogoźne i Czarne. Potencjał Okuninki zaczęto dostrzegać już od lat sześćdziesiątych, kiedy powstały pierwsze obiekty infrastruktury turystyczno-wypoczynkowej. Liczba ośrodków noclegów przekracza czterdzieści. Powstało tutaj wiele restauracji, barów i dyskotek, a w okresie wakacyjnym funkcjonuje wesołe miasteczko. Najbliższym dużym miastem jest leżąca tuż przy granicy Włodawa.

Okuninka to miasteczko idealne na wieczorne spacery. Obfituje w piękne, kolorowe kamienice i urocze uliczki. To co odróżnia je od innych ośrodków miejskich, to połączenie kultur polskiej, ruskiej i żydowskiej. Znajdziemy tu zarówno kościoły, cerkwie jak i synagogi. Największą imprezą kulturalną, odbywającą się we Włodawie jest słynny Festiwal Trzech Kultur. Odbywają się wówczas koncerty, wystawy oraz warsztaty. Pierwszy dzień poświęcony jest kulturze żydowskiej, drugi prawosławnej, a trzeci – będący zarazem ostatnim – katolickiej. Tematem tegorocznej imprezy będzie miłość.

Największą atrakcją Okuninki jest niezwykle czyste Jezioro Białe. Jest rajem dla wszystkich miłośników sportów wodnych. Idealnie poczują się na nim miłośnicy żaglówek, rowerków wodnych, kajaków oraz windsurfingu. Nad jeziorem znajduje się dosyć szeroka i piaszczysta plaża, która spokojnie pomieści wszystkich miłośników plażowego relaksu w promieniach słońca. Jezioro Białe pokochają także miłośnicy wędkarstwa, gdyż żyje w nim wiele gatunków ryb, takich jak okonie, od których wzięła się nazwa miejscowości oraz szczupaki i węgorze. Po drugiej stronie jeziora znajduje się Sobiborski Park Krajobrazowy. Obfituje on w liczne siedliska borowe oraz torfowce, które zamieszkuje zagrożony wyginięciem – żółw błotny. Nieco dalej, na zachód od Okuninki, znajduje się Poleski Park Narodowy bogaty w mnóstwo zagrożonych całkowitym wyginięciem gatunków roślin i zwierząt. Spacerując po nim można poczuć się jak w dzikiej Afryce.

Baza noclegowa w Okunince (>>meteor-turystyka.pl) w ostatnich latach uległa znacznej rozbudowie. Obecnie turyści mogą wybierać wśród noclegów położonych na prywatnych kwaterach. Oferują one w wyposażone pokoje oraz atrakcyjną lokalizację i zagospodarowaną przestrzeń. Wiele ośrodków położonych jest tuż przy samym jeziorze Białym. Jednym z nich jest przytulny Ośrodek Wczasowy Blanka. Na miłośników obcowania z naturą czekają pola namiotowe, takie jak Radość i Sami Swoi. W Okunince nie brakuje także luksusowych hoteli. Jednym z nich jest Biały Dwór, oferujący wygodne i nowoczesne pokoje, restauracje i strefę relaksu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>