13 grudnia 2016

Warto odwiedzić Bolesławiec

Bolesławiec to miasto w województwie dolnośląskim, którego historia sięga aż XIII wieku, jest znane wszystkim jako „miasto ceramiki”. Dzieje się tak nie bez przyczyny, bowiem wyroby z porcelany powstają tam już od XIV wieku. Oczywiście duża część miejscowych interesujących obiektów ma związek właśnie z ceramiką, jednakże warto zdawać sobie sprawę, że to nie jedyna atrakcja tego malowniczego miejsca.

Atrakcje turystyczne Bolesławca

Rynek w Bolesławcu – miejsce odwiedzane przez każdego turystę. Malownicze kamieniczki otaczające to miejsce sprawiają, że jego klimat jest niesamowity. Wczasowicze chętnie podziwiają znajdującą się na jednej z kamienic płaskorzeźbę przedstawiającą anioła, pochodzącą z XVIII wieku. Na rynku znajduje się ratusz miasta.

Muzeum Ceramiki – w formie znanej turystom do dziś muzeum funkcjonuje od 1967 roku. Dzięki wizycie w muzeum można dowiedzieć się, że Bolesławiec jest miejscem, w którym wytwarzane są produkty ceramiczne już od XIV wieku. Zwiedzający mają okazję zobaczyć bolesławiecką ceramikę, ale również taką, która pochodzi z innych części Europy.

Wieża widokowa „Jenny” – powstała w II połowie XIX wieku, dzięki środkom Etienna Dousina – wieża nazwana została „Jenny” na cześć kobiety, w której Doussin był zakochany. Oczywiście wieża jeszcze przed wojną była świetnym punktem widokowym, z którego można było podziwiać panoramę Bolesławca. Dziś niestety nie ma takiej możliwości, ponieważ stoi ona w miejscu, które wokół obrosło licznymi drzewami. Mimo to warto wybrać się na spacer w okolice dawnej wieży widokowej i przyjrzeć się z bliska temu charakterystycznemu obiektowi.

Najdłuższy most w Polsce – powstał w połowie XIX wieku, ma ok. 490 m długości, co czyni go najdłuższym mostem w całym kraju. Dzięki imponującym gabarytom obiekt jest widziany z większości punktów miasta. Mostowi warto się przyjrzeć wieczorem, czyli w porze, kiedy jest ładnie oświetlony.

Bolesławiec – gdzie się zatrzymać?

Decydując się na spędzenie urlopu w urokliwym Bolesławcu warto już zawczasu poszukać kwatery. Baza noclegowa miasta jest duża, znalezienie noclegu na każdą kieszeń nie stanowi dużego problemu, bowiem w Bolesławcu noclegi można znaleźć w hotelach, ale także gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach oraz preferowanych przez część osób kwaterach prywatnych. Ceny zaczynają się od ok. 25 złotych.

One thought on “Warto odwiedzić Bolesławiec”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>