Czym jest hormon AHM?

W skrócie znany jako hormon AHM, w pełnej wersji – hormon antymullerowski, a z języka angielskiego Anti-Mullerian Hormone. Jest to glikoproteina, która produkowana jest zarówno u pań, jak i panów. Po co on jest? Do czego służy? Jak się go wykorzystuje we współczesnych badaniach? Wszystkich tych rzeczy dowiesz się z naszego poradnika.
Istotny w…?
Hormon antymullerowski jest tak ważny z tego względu, iż to od niego uzależniona jest ludzka płeć. Warto wiedzieć, że to właśnie ten hormon, a ściślej jego dokładny poziom stężenia, jest wyznacznikiem osądu jaka jest płodność osób starających się o zajście w ciążę – zarówno mężczyzny, jak i kobiety. W tym kontekście dochodzi do określenia rezerwy jajnikowej i na tej podstawie oszacowania, czy para ma szansę czy nie.

Niezbędny w…?
Hormon ten jest podstawowym elementem właściwego przebiegu życia płodowego rozwijającej się jednostki. Musimy także wspomnieć o tym, iż właściwe jego zbadanie w organizmie kobiety, daje sposobność bezproblemowego ustalenia jej zdolności do rozmnażania się i utrzymania ciąży. Warto na koniec dodać jeszcze kilka słów odnośnie odpowiedniego rozwoju narządów płciowych – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, które także są determinowane od hormonu tu charakteryzowanego.